Fall 2014 high school sports schedules

United Christian Academy girls soccer

Thursday, September 4 — vs. Richford at 4 p.m.

Friday, September 5 — at Cabot at 4:30 p.m.

Wednesday, September 10 — at Winooski at 7 p.m.

Thursday, September 18 — at Cabot at 3 p.m.

Saturday, September 20 — at Craftsbury 1 p.m.

Monday, September 22 — vs. Concord at 4 p.m.

Wednesday, September 24 — at Concord at 3:30 p.m.

Wednesday, October 1 — vs. Cabot at 3 p.m.

Monday, October 6 — vs. Winooski at 4 p.m.

Wednesday, October 8 — vs. Champlain Waldorf at 4 p.m.

Friday, October 17 — vs. Craftsbury at 3:30 p.m.

 

United Christian Academy boys soccer

Thursday, September 4 — vs. Richford at 6 p.m.

Monday, September 8 — vs. Mid Vermont at 4 p.m.

Thursday, September 11 — at Richford at 5 p.m.

Thursday, September 18 — at Cabot at 4:30 p.m.

Saturday, September 20 — at Craftsbury at 2:30 p.m.

Monday, September 22 — vs. Concord at 5:30 p.m.

Wednesday, September 24 — at Concord at 5 p.m.

Tuesday, September 30 — at Champlain Waldorf at 4:30 p.m.

Wednesday, October 1 — vs. Cabot at 4:30 p.m.

Saturday, October 4 — vs. Trinity Baptist at 3 p.m.

Friday, October 10 — at Trinity Baptist at 4 p.m.

Tuesday, October 14 — at Mid Vermont at 4 p.m.

Friday, October 17 — vs. Craftsbury at 5 p.m.

 

Craftsbury Academy girls soccer

Saturday, September 6 — vs. Concord at 1 p.m.

Friday, September 12 — vs. Sharon Academy at 4:30 p.m.

Tuesday, September 16 — vs. Cabot at 4 p.m.

Saturday, September 20 — vs. UCA at 1 p.m.

Friday, September 26 — at Chelsea at 4:30 p.m.

Saturday, September 27 — at Burke Mountain Academy at 12 p.m.

Tuesday, September 30 — vs. Whitcomb at 4:30 p.m.

Friday, October 3 — vs. Chelsea at 4 p.m.

Tuesday, October 7 — at Cabot at 4:30 p.m.

Thursday, October 9 — vs. Winooski at 4 p.m.

Tuesday, October 14 — at Whitcomb at 4 p.m.

Friday, October 17 — at UCA at 3:30 p.m.

 

Craftsbury Academy boys soccer

September 3 — vs. Winooski at 4:30 p.m.

Saturday, September 6 — vs. Concord at 1 p.m.

Tuesday, September 9 — at Winooski at 7 p.m.

Saturday, September 13 — at Richford at 11 a.m.

Tuesday, September 16 — vs. Cabot at 4 p.m.

Saturday, September 20 — vs. UCA at 2:30 p.m.

Friday, September 26 — at Chelsea at 4:30 p.m.

Saturday, September 27 — at Burke Mountain Academy at 2 p.m.

Tuesday, September 30 — vs. Whitcomb at 4:30 p.m.

Friday, October 3 — vs. Chelsea at 4 p.m.

Tuesday, October 7 — at Cabot at 3 p.m.

Tuesday, October 14 — at Whitcomb at 4 p.m.

Friday, October 17 — at UCA at 5 p.m.

 

Lake Region Union High School boys varsity soccer

Wednesday, September 3 — vs. Enosburg at 4:30 p.m.

Saturday, September 6 — at Hazen at 1:30 p.m.

Tuesday, September 9 — at Lamoille at 4:30 p.m.

Friday, September 12 — at Lyndon at 4:30 p.m.

Wednesday, September 17 — vs. Peoples at 4:30 p.m.

Saturday, September 20 — vs. Oxbow at 11 a.m.

Tuesday, September 23 — vs. Danville at 4:30 p.m.

Friday, September 26 — vs. BFA Fairfax at 4:30 p.m.

Wednesday, October 1 — at Oxbow at 4 p.m.

Saturday, October 4 — vs. Winooski at 11 a.m.

Tuesday, October 7 — at Enosburg at 4 p.m.

Friday, October 10 — at Danville at 4 p.m.

Wednesday, October 15 — at Richford at 4 p.m.

Saturday, October 18 — vs. Hazen at 2 p.m.

 

Lake Region Union High School girls varsity soccer

Friday, September 5 — vs. Enosburg at 4:30 p.m.

Wednesday, September 10 — at Hazen at 4:30 p.m.

Saturday, September 13 — at Lamoille at 11 a.m.

Tuesday, September 16 — vs. Peoples at 4:30 p.m.

Friday, September 19 — vs. Oxbow at 4:30 p.m.

Wednesday, September 24 — vs. Danville at 4:30 p.m.

Saturday, September 27 — vs. BFA Fairfax at 11 a.m.

Tuesday, September 30 — at Oxbow at 4:30 p.m.

Friday, October 3 — at Winooski at 4 p.m.

Wednesday, October 8 ­ — at Enosburg at 4 p.m.

Saturday, October 11 — at Danville at 4 p.m.

Tuesday, October 14 — at Richford at 4 p.m.

Saturday, October 18 — vs. Hazen at 11 a.m.

 

Lake Region Union High School varsity cross country

Saturday, September 6 — Invitational at Essex at 9:30 a.m.

Wednesday, September 10 — meet at North Country at 4:30 p.m.

Saturday, September 13 — Invitational at Burlington at 9:30 a.m.

Tuesday, September 16 — meet at Peoples at 4:30 p.m.

Saturday, September 20 — Invitational at U-32 at 1:30 p.m.

Monday, September 22 — meet at Lyndon Institute at 4:30 p.m.

Saturday, September 27 — Invitational at Randolph at 10 a.m.

Tuesday, September 30 — meet at Stowe at 4:30 p.m.

Saturday, October 4 — Invitational at Thetford Academy at 10 a.m.

Tuesday, October 7 — meet at Harwood at 4:30 p.m.

Tuesday, October 14 — meet at Lake Region Relays at 4:30 p.m. (six teams competing)

Saturday, October 18 — tournament at Harwood at 10:30 a.m. (NVAC Championships)

Saturday, October 25 — State Championship Tournament at Thetford, time TBA.

 

North Country Union High School girls soccer

Friday, September 5 — at LI at 4:30 p.m.

Monday, September 8 — vs. MVU at 4:30 p.m.

Saturday, September 13 — at PA at 10 a.m.

Tuesday, September 16 — vs. LI at 5 p.m.

Friday, September 19 — vs. BHS at 4:30 p.m.

Wednesday, September 24 — at BFA at 4:30 p.m.

Saturday, September 27 — at Spaulding at 10 a.m.

Tuesday, September 30 — vs. St. Johnsbury at 4:30/6:30 p.m.

Thursday, October 2 — at CVU at 4 p.m.

Tuesday, October 7 — vs. MMU at 5 p.m.

Friday, October 10 — at CHS at 4 p.m.

Tuesday, October 14 — at Essex at 4 p.m.

Friday, October 17 — vs. SBHS at 4 p.m.

 

North Country Union High School boys soccer

Wednesday, September 3 — at LI at 4:30 p.m.

Saturday, September 6 — vs. BFA at 10 a.m.

Tuesday, September 9 — vs. PA at 4:30 p.m.

Friday, September 12 — vs. Spaulding at 4:30 p.m.

Tuesday, September 16 — vs. LI at 7 p.m.

Saturday, September 20 — vs. BHS at 10 a.m.

Tuesday, September 23 — at BFA at 4:30 p.m.

Friday, September 26 — at Spaulding at 4:30 p.m.

Wednesday, October 1 — vs. St. Johnsbury at 4 p.m.

Friday, October 3 — at CVU at 4 p.m.

Tuesday, October 7 — vs. MMU at 7 p.m.

Thursday, October 9 — at CHS at 4 p.m.

Tuesday, October 14 — at EHS at 6 p.m.

Saturday, October 18 — vs. SBHS at 10 a.m.

 

North Country Union High School field hockey

Wednesday, September 3 — vs. Montpelier at 4 p.m.

Friday, September 5 — at St. Johnsbury at 4 p.m.

Tuesday, September 9 — vs. MVU at 4 p.m.

Thursday, September 11 — vs. LI at 4 p.m.

Saturday, September 13 — at Montpelier at 11 a.m.

Wednesday, September 17 — vs. Milton at 4 p.m.

Saturday, September 27 — at Spaulding at 10 a.m.

Friday, October 3 — at MVU at 3:45 p.m.

Tuesday, October 7 — at Stowe at 3:45 p.m.

Thursday, October 9 — vs. St. Johnsbury at 3:45 p.m.

Saturday, October 11 — at LI at 3 p.m.

Monday, October 13 — vs. Harwood at 3:45 p.m.

Wednesday, October 15 — vs. U-32 at 3:45 p.m.

Friday, October 17 — vs. Rice at 3:45 p.m.

 

North Country Union High School varsity football

Friday, September 5 — vs. LI at 7 p.m.

Friday, September 12 — at BBA at 7 p.m.

Friday, September 19 — vs. Bellows Falls at 7 p.m.

Saturday, September 27 — at Rice at 1 p.m.

Saturday, October 4 — at BFA Fairfax at 1 p.m.

Friday, October 10 — vs. St. Johnsbury at 7 p.m.

Friday, October 17 — vs. Fair Haven at 7 p.m.

Friday, October 24 — at Spaulding at 7 p.m.

 

North Country Union High School cross country

Wednesday, September 10 — Kingdom Cup (LI, St. Johnsbury, Oxbow, Hazen, Lamoille, LR, Canaan) at 4 p.m.

Saturday, September 13 — at BHS Invite at 9:30 a.m.

Tuesday, September 16 — at Lamoille at 4 p.m.

Saturday, September 20 — at U-32 Invite at 9:30 a.m.

Monday, September 22 — at LI at 4 p.m.

Saturday, September 27 — at Randolph Invite at 9:30 a.m.

Tuesday, September 30 — at Stowe at 4 p.m.

Saturday, October 4 — at Thetford at 9:30 a.m.

Tuesday, October 7 — at Harwood at 4 p.m.

Tuesday, October 14 — LR Relays at 4 p.m.

Saturday, October 18 — at NVAC-Harwood at 9:30 a.m.

Saturday, October 25 — states at Thetford at 9:30 a.m.

Saturday, November 8 — New Englands TBA

Share